Výuka náboženství

Katechetický tým komínské farnosti

„Katechetický tým v naší farnosti tvoří paní Jaroslava Nováková, paní Monika Křížová, paní Marie Lerchová, paní Lenka Procházková a pan Dalibor Fic. Vyučování náboženství v naší farnosti probíhá pravidelně každý týden v klubovně na faře, na ZŠ Pastviny v Komíně a na ZŠ Jasanová v Jundrově.

Katecheté se snaží naučit děti poznávat Krista a skrze Něj Boha jako svého Otce, najít k Trojjedinému Bohu vztah a tento vztah, vedeni Duchem svatým, žít ve svém životě. Proto k výchově ve víře neslouží pouze hodiny náboženství, ale také katecheze v době adventní a postní nebo akce příležitostné, na kterých se potkají děti, rodiče, katechetky i farář farnosti.

K práci katechetů nepatří pouze práce s lidmi a dětmi, které potkávají v kostele, snaží se přinést radostnou zvěst celé farnosti. Podílejí se též na přípravách katechumenů ke křtu nebo na výukových programech ƒ‚Vstupy do škol‘, které přednáší ve škole a předávají tak poselství křesťanských svátků.

Základním vzděláním pro všechny katechety je katechetický kurz, pořádaný Biskupstvím brněnským, zakončený zkouškami ze všech přednášených předmětů. Po jejich úspěšném složení, na žádost duchovního otce farnosti, je otec biskup vysílá do pastorace udělením tzv. Kanonické mise. Tak se oficiálně katecheté účastní na misijním poslání církve, které je jejím prvním a nejdůležitějším úkolem. ‚Jděte do celého světa,‘ (Mt 28,19), to řekl Kristus svým učedníkům. A já vám opakuji: ‚Jděte do celého světa a přinášejte pravdu, krásu a mír, jež se nacházejí v Kristu Vykupiteli,‘ říká Jan Pavel II.

Aby tyto hodnoty mohli katecheté rozdávat, někteří absolvovali studium teologie a pedagogiky a každý z nich jezdí pravidelně na duchovní obnovy a stará se i o své osobní vzdělávání. Účastní se odborných přednášek, jezdí na odborné kurzy, např. kurzy práce s biblickými postavičkami, pořádané Českým katolickým biblickým dílem.

Tak soustavně rozvíjí svoje teologické i pedagogické znalosti a o získané vědomosti se potom dělí na pravidelných schůzkách katechetického týmu, kde se rodí a rozpracovávají mnohé evangelizační aktivity a připravují společně všechny pořádané akce katechetického týmu.

Každá misijní práce, jak nám dosvědčuje prvotní církev ve Skutcích apoštolů, je připravována a podporována modlitbou. Proto všechny o tuto pomoc a podporu prosíme, aby naše evangelizace přinášela plody,“ zakončuje svoji úvahu o práci katechetického týmu Lenka Procházková.

Rozvrh vyučování náboženství – školní rok 2022/2023

Přihlášku pošlete nejlépe e-mailem, případně vhoďte do schránky fary nebo dejte katechetkám do ruky.

1. třída a 2. třídastředa15.30–16.30ZŠ Pastviny
3. třída
Příprava na 1. svaté přijímání
středa16.45–17.45Farní klubovna
Každou první středu v měsíci je dětská mše v 18.00 hod.
Náboženství se nevyučuje
.
1. středa
v měsíci
18.00–18.45Kostel
4. třída a 5. třídastředa18.00–18.45Farní klubovna
6. třída a 7. třídastředa19.00–19.45Farní klubovna
8. třída až 9. třídastředa16.15–17.00Farní sál

Příprava na 1. svaté přijímání bude probíhat v Komíně.

Obecné informace

Začneme ve středu 4. 10. 2023 v 18.00 v kostele mší svatou slavenou s dětmi. První výuka náboženství bude dle rozvrhu ve středu 11. 10. 2023.
Děti 1. a 2. třídy se na výuku náboženství přihlásí cestou kroužků přes web ZŠ Pastviny.

Každou první středu v měsíci výuka náboženství NEBUDE – protože místo ní bude v kostele v 18.00 mše svatá pro děti.

Přihlášky do náboženství jsou také na webu biskupství: https://kc.biskupstvi.cz/formulare/.

Kontakt: prochazl@gmail.com